Standardowy zestaw badań potrzebnych do wykonania zabiegu operacyjnego w warunkach szpitalnych
Baza wiedzy
jest to standard ogólnoświatowy w diagnostyce raka stercza. Wskazaniami do biopsji przezodbytniczej prostaty mogą być nieprawidłowości w badaniu palcem lub elewacja poziomu PSA w surowicy krwi. Decyzję o wykonaniu biopsji podejmuje lekarz wraz z pacjentem po ustaleniu wskazań do zabiegu na podstawie stanu klinicznego, wyników badań laboratoryjnych, a czasem również pomocniczych badań obrazowych zgodnie z wytycznymi Europejskiego Towarzystwa Urologicznego.
Choroby gruczołu krokowego stanowia najczęstszą przyczyne dolegliwości związanych z układem moczowym u mężczyzn po 40 roku życia. Najczęstszą grupą dolegliwości są zaburzenia oddawania moczu związane z przeszkodą podpęcherzową najczęściej rozrostem gruczołu krokowego.
Polega na ocenie kamerą endoskopową pęcherza moczowego i cewki moczowej. Ocena wzrokowa błony śluzowej cewki moczowej i pęcherza moczowego, a u mężczyzn również gruczołu krokowego jest niezwykle ważnym narzędziem w diagnostyce schorzeń dolnych dróg moczowych.
Krwiomocz i krwinkomocz wykryte przez pacjenta, lekarza lub podczas badań laboratoryjnych zawsze wymaga wyjaśnienia. Często krwiomocz lub krwinkomocz mogą być objawami stanów zapalnych co może uścpić czujność pacjentów a niekiedy także lekarzy podstawowej opieki. Pacjent z tym objawem każdorazowo piowinien mieć wdrożoną procedurę wyjaśniającą ponieważ może być on pierwszą oznaką poważenj choroby układu moczowego.
- problemy z układem moczowym u mężczyzn najczęściej związane są ze schorzeniami gruczołu krokowego
Zapraszamy na badania ultrasonograficzne układu moczowego. Badania przezbrzuszne (TAUS). Badania przezodbytnicze (TRUS) służące do dokładnej oceny gruczołu krokowego wraz z pęcherzykami nasiennymi. Badania sondą liniową - badania moszny z oceną jąder i najądrzy- doskonałe badanie przesiewowe w kierunku nowotworowych i nienowotworowych schorzeń męskich narządów płciowych. Ważnym elementem diagnostyki urologicznej z zastosowaniem USG jest monitorowanie objętości zalegającego po mikcji moczu (PVR)
Wodniak jądra stanowi zwiększenie ilości klarownego płynu między osłonkami jądra. Wodniaki jądra mogą być wrodzone i nabyte. Wrodzone, leczone są zwykle w wieku dizecięcym chirurgicznie. Wodniaki nabyte pojawiają się na skutek zaburzenia równowagi pomiędzy wytwarzaniem płynu w osłonkach pochwowych jądra, a jego wchłanianiem.
Zakażenia układu moczowego to jeden z najczęstszych problemów związanych z układem moczowych. W znamienitej większości przypadków z powodzeniem leczony przez lekarzy chorób wewnętrznych i lekarzy POZ. Jednak w przypadkach zakażeń nawracających, uporczywych lub związanych z wystepowaniem krwio lub krwinkomoczu konieczna okazać się może konsultacja specjalistyczna.
Zapraszamy na konsultacje pacjentów z czynnościowymi zaburzeniami układu moczowego. Odpowiednia diagnostyka umożliwia wdrożenie odpowiednich ćwiczeń i farmakoterapii, które często pozwalają kontrolować objawy chorobowe. W niektórych przypadkach można zastosować wlewki dopęcherzowe Ialuril lub może okazać się konieczne leczenie zabiegowe.